Kifejlesztettünk egy olyan térinformatikai alapú FTTx stratégiai hálózat tervező és költségelemző eszközt, a Smart Strategic Plannert-t amely támogatást nyújt a tervezett szélessávú hálózati beruházások előzetes üzleti elemzésében, technológiai és gazdaságossági döntések meghozatalában. A Smart Strategic Planner alkalmas különféle szempontok szerint optimalizált, korszerű szélessávú szolgáltatások nyújtására alkalmas FTTx hálózati tervváltozatok gyors, automatikus kidolgozására. Lehetővé teszi egy FTTX hálózatfejlesztési projekt előkészítésében résztvevő szereplők – kormányzati intézmények, távközlési szolgáltatók, berendezés gyártók – számára, hogy egy kijelölt projekt területen (településen, településrészen vagy településcsoportokban), a helyi térképi információk alapján és a rendelkezésre álló infrastrukturális és népességi adatokat felhasználva, optimális FTTX topológiai és rendszertechnikai terveket, tervváltozatokat készítsenek, vizsgáljanak. A tervező mérnököket támogatja az optimális FTTX hálózati tervezési stratégia megtalálásában. A részletes térinformatikai alapú tervek és költségszámítások azonnal használhatók mind a berendezések és építési beszerzés, valamint a telepítési projekt átfogó menedzsmentje számára.
Legújabban az Ipari Internet, IoT, Ipar 4.0 témáival kezdtünk el foglalkozni.
Az Ipari Internet fő gondolata, hogy az informatika és a távközlés elmúlt évtizedekben kialakult megoldásait (miniatűr és nagy teljesítményű számítógépek, hálózati és mobilkommunikáció, felhőszolgáltatások, szenzor-technológiák, stb.) tömegesen és trend-szerűen visszavezessék a termelő iparba és egyéb műszaki, fizikai berendezéseket és folyamatokat használó rendszerekbe, mint pl. közlekedés, energetika, közművek, egészségügyi infrastruktúra és mezőgazdaság. A cél az, hogy a hosszútávú és valósidejű megfigyelésekre építve komplex analitikus módszerekkel a korábbiaknál összehasonlíthatatlanul jobb tervezési, üzemeltetési, optimalizálási és karbantartási megoldásokat hozzanak létre.
E trend hatására olyan újszerű, un. “kiber-fizikai” rendszerek jönnének létre, amelyek a ma jellemző szintnél sokkal részletesebb és pontosabb intelligenciát, távfelügyeltet, hibatűrést, optimalizálást biztosítanak, és ennek következményeként az alábbi fő társadalmi előnyök jelentkezhetnek:
- Minőségjavulás a termékekben és szolgáltatásokban,
- Energia-hatékonyság, termelékenység, szervezettség és kihasználtság növelése,
- Hibák elleni védelem és magas fokú tolerancia (pl. betegellátásban, közlekedésben, energetikai rendszerekben),
- Környezeti terhelés csökkentése.
Partnereinkkel, a BME Automatizálási Tanszékkel és a CS-Process Mérnöki Kft-vel kidolgoztunk egy menedzselt IoT keretrendszert, amelynek segítségével a termelővállalatok gyorsan és költséghatékonyan tudják tevékenységüket átalakítani vagy bővíteni a negyedik generációs digitális elveknek megfelelően. A keretrendszer lehetővé teszi az ipari léptékű elosztott szenzor- és vezérlő-hálózatok kialakítását azzal, hogy biztosítja a hálózatok hosszú távú működéséhez és hatékony használatához szükséges egységes és egymással szorosan integrált szoftver komponenseket. Kiemelt célunk az volt, hogy a keretrendszer támogassa a szenzoros és vezérlő kommunikációs technikák diverzitását, azaz alkalmas legyen publikus és privát, vezetékes és rádiós, nagy és csekély adatforgalmú, valamint az ezeket vegyesen használó szenzorhálózatok megvalósítására is. A rendszer megkülönböztető jellemzője a fokozott üzem- és adatbiztonság garantálása a rendszerhierarchia minden szintjén, újdonsága pedig a hatékony üzemeltethetőség, a privát és szolgáltatói környezetben való, több szakterületet lefedő alkalmazhatóság együttese.